Hall of Fame

Whist being able to show that we are an Ontarget Performance, in reality the measure of that accolade is real results, well as evidenced below, we get the results. Add to that the value added to those that just want to enjoy the sport and the framework we uses does work!

We are creating a gallery of all our British  Champions, those that have broken British Records, those that have represented their country or gained significant recognition and notable awards the club has received.

Our achievements as a ClubMark Club & being the first club  to achieve the Ontarget Specialisms of Community, Performance & Young People are cornerstones that have helped us achieve all of the following;

World Champions

James Howse 2017 Pairs Champion with Sarah Moon

Lucy Mason 2017 Individual Champion

Lucy Mason World Champion!
Lucy Mason World Champion!
James Howse & Sarah Moon - World Champions!
James Howse & Sarah Moon – World Champions

European Individual/Team Champions

Lucy Mason – Individual & Team

James Howse – Team

Ella Gibson – Team

Holly Clifford – Runner Up Team

Grace Chappell – Individual 2019

Represented GB

 Rob Gruar, Steph Crang, Tom House. James Howse, Lucy Mason, Phoebe Pine, Grace Chappell, Ella Gibson, Sarah Bettles,  Holly Clifford, Chloe A’Bear, John Dalton

 

Rob Gruar shot Compound for GB

Steph Crang represented GB in the world Cup at Dover and in Commonwealth Champiponships. Won Team Silver and Bronze.
Tom Howse 2013 GB Junior Team Europa Cup
Phoebe Pine, represented GB in Holland in 2015.
Phoebe Pine, represented GB on numerous occasions.
Grace Chappell representing the GB Para Squad!
Grace Chappell representing the GB Para Squad and now able bodied squad.
Sarah Bettles, joined our club in 2017, represented GB on Numerous Occasions.
Sarah Bettles, joined our club in 2017, represented GB on Numerous Occasions.

 

Ella Gibson, selected for GB in 2018.
Ella Gibson, first selected for GB in 2018.
Holly Clifford making debut for GB 2018.
Holly Clifford making debut for GB 2018.

Represented England

Chris Gruar, Steph Crang, Holly Clifford, Ella Gibson, Lucy Mason, Chloe A’Bear & Molly Peters.

Holly Clifford Represented England.
Holly Clifford Represented England.
John Dalton GB World 3D Champs Canada
John Dalton GB World 3D Champs Canada
Chloe A'Bear represented GB
Chloe A’Bear represented GB

 Broken a World Record! – Lucy Mason, Phoebe Pine and Ella Gibson!

Ella Gibson broke the World Archery 18 record with  a score of 596 in the World Cup in Luxembourg in December 2019

Ella a Senior World Record!
Ella a Senior World Record!
Lucy Mason - Member of a World Record Breaking Team.
Lucy Mason – Member of a World Record Breaking Team.
Phoebe Pine - Mixed Pairs World Record
Phoebe Pine – Mixed Pairs World Record

 

National Champions

Chris Gruar, Rob Gruar, Steph Crang, Amy Johnson, Amy Clarke, Kieran Schneider, Eliza Cass, Alex Fraser, Calum Fraser, Lucy Mason, James Howse, Ciaran Lunt, Hamish Ponton, Izzy Henry, Sachi Bush, Nicole Deasy, Riley Spencer-Nice, Alfie Wilkes, Rachel Lucas, Ella Gibson, Holly Clifford, Chloe A’Bear, Imogen Colenutt, Emily Summers, Phoebe Pine, Jack Oram, Katy Reece, Ryan Faulkner, Ted Williams.

 

Chloe A'Bear British Champion 2017
Chloe A’Bear British Champion 2017
Ella Gibson British Champion 2 bow types and numerous occasions!
Ella Gibson British Champion 2 bow types and numerous occasions!

Members of National Squads (Current or past)

 Tom Howse – ‘Talent Confirmation Programme’.

 

Connie Healey, James Lawton, Ben Humphries,  Beckie Hutchings

 

James Howse & Lucy Mason – Senior Elite Compound Squad.

 

Sarah Bettles – World Class Recurve Programme.

 

Ed Humphrey – GB Recurve Squad.

 

Grace Chappell

 

Phoebe Pine – Para World Class Programme.

 

Riley Spencer-Nice

Ella Gibson

 

Holly Clifford

James Howse & Lucy Mason - Bronze Medal in the World Junior Championships - Pairs
James Howse & Lucy Mason – Bronze Medal in the World Junior Championships – Pairs

Coaches to National Squads

Steph Gill, Dan Gill.

National Record Holders

Chris Gruar, Rob Gruar, Steph Crang, James Howse, Victoria Fraser, Katherine Frusher, Aaron Pearce, Lucy Mason, Riley Spencer-Nice, Hamish Ponton, James Lawton, Nicole Deasy, Alfie Wilkes, Paige Tucker, Rachel Lucas, Ella Gibson.

 

Riley – British Record September 2012 Glouc Junior Championships

Club Awards

Winners of 2010 Gloucestershire Sports Media Awards Young Club of the Year

Sport & Recreation Alliance National Club of the Year 2010/11

ClubMark Achieved 2010

Junior Club of the Year Winners in the Gloucestershire Media Awards 2010

Archery GB Ontarget Award for Innovation in Archery 2011

Senior Club of the Year Winners in the Gloucestershire Media Awards 2011

Sport & Recreation Alliance National Volunteer Management Award 2012

Sport & Recreation Alliance National Club of Year and Green Policies Awards – Top 3 Finalists.

Senior Club of the Year Winners in the Gloucestershire Media Awards 2012

Archery GB Club of the Year 2012

Innovation Award – Archery GB 2013

Finalist in the Gloucestershire Media Awards – Junior Team of Year (Final in November 2014)

Ontarget winners of Innovation and Partnerships awards 2015

Awarded Sport & Recreation Alliance Special Commendation 2015

Finalist Gloucestershire Media Awards Community Club of Year 2015.

National Sports Club of the Year!
National Sports Club of the Year!

Finalist Gloucestershire Media Awards – Community Club of the Year and Young Team of the Year 2016

Ontarget Club of the Year 2016

Finalist Gloucestershire Media Awards – Female Team of the Year 2017

ClubMark Re-accreditaion 2017

Ontarget Performance Club of the Year 2016

2018 Presented the first Archery GB Ontarget Special Contribution Award

2018 Gloucestershire Media Junior Team of Year Finalist.

County/Regional/National Recognition

Roger Crang –  GWAS Services to Archery Award 2007 &  Archery GB, Jack Flinton’ Helping Hand’ Award 2009

Lucy Mason – Gloucestershire Media Awards Finalist – Young Sports Personality of the Year 2011

Steph Gill -Gloucestershire Media Awards Winner – Coach of the Year 2011

Roger Crang – Gloucestershire Media Awards Finalist – Services to Sport – 2011, 2012 & 2013

Roger Crang – Archery GB Ontarget Clubperson of the Year Award – 2011

Steph Gill – Winner of the Sports Coach UK, Heather Crouch Young Coach of the Year Award.

Lucy Mason – Gloucestershire Media Awards Winner – Young Sports Personality of the Year 2012

Roger Crang – BBC Sports Unsung Hero Regional Award (Points West) 2012

Liza Hadley – Archery GB Young Volunteer of the Year 2012  & Gloucester Young Citizen of the Year.

Ciaran Lunt – Archery GB Young Volunteer of the Year Award 2013

Katherine Frusher – Ontarget winner of Young Volunteer of the Year 2015

Phoebe Pine – Finalist Gloucestershire Media Awards Disabled Athlete of the Year 2015

Roger Crang – Winner of the Gloucestershire Media Award ‘ Services to Sport in Gloucestershire’.

Roger Crang - Services to sport in Gloucestershire
Roger Crang – Services to sport in Gloucestershire

Lucy Mason – Gloucestershire Media Awards Winner – Young Sports Personality of the Year 2017

 

Steph & Dan Gill – Gloucestershire Media Awards Coaches of the Year.

Clubman of the Year Awards
 
Janet Taylor 2008
Roger Crang 2009
John Craigie 2010
Steve Mason 2011
Dan Gill 2012
Mel & Kev Sutherland 2013
Kate Lawton, Steve Howse & Roger Crang 2014
Mary Crang 2015
Lynn Benfield 2016
Peter Pawley 2017
Steph Gill 2018
Peter Sisson 2019
 

Young Clubman of the Year

Chloe Tucker 2014

Paige Tucker 2015

Paige Tucker 2016

Imogen Colenutt 2017

Keiran Macey – 2018

Emily Summers – 2019

Imogen Colenutt - Young Club Person of the Year 2017
Imogen Colenutt – Young Club Person of the Year 2017

Achieved GMB (Grand Master Bowman) Status

Steph Crang, Sarah Bettles & Lucy Mason – Grand Master Bowman

Achieved JMB Status

James Howse, Tom Howse, Alex Fraser, Callum Fraser, Lucy Mason, Arron Pearce, Beckie Hutchings,

Steph Crang, Rob Gruar, Amy Johnson, James Lawton, Liza Hadley, Hamish Ponton, Nicole Deasy, Rachel Lucas, Holly Clifford, Charlotte Lunt, Riley Spencer-Nice, Phoebe Pine, Molly Peters, Will Gore, Alex Parker, Chloe A’Bear, Grace Chappell, Imogen Colenutt, Emily Summers, Rosie Preece. Ryan Faulkner, Sophia Boulton

Represented the County

The list is too long to include, both Junior & Adults

Won County & Regional Titles

Again the list is massive, well done to all those that achieved them!

 

We are proud that we have helped so many to achieve their dreams and fulfill their potential, there are many more not listed as their aims were different and many more in the pipeline that will be added to these lists!